Dnia 12 października bieżącego roku w gościnnych progach Chełmskiego Domu Kultury odbyła się kolejna inauguracja roku szkolnego w 29-letniej już historii Zespołu Szkół Społecznych w Chełmie.

Zaproszeni goście, rodzice, dziadkowie, członkowie rodzin, absolwenci i liczne grono sympatyków szkoły wzięło udział w spektaklu poświęconym historii książki i jej roli w życiu każdego z nas. Publiczność miała okazję poznać nie tylko historię książki, ale upewnić się, że książka ciągle bawi, relaksuje, wychowuje, rozbudza wyobraźnię, łączy całe pokolenia i gusty ludzi w różnym wieku. Twórcy spektaklu ten jej ponadczasowy charakter pokazali w sposób różnorodny i ciekawy, wręcz zjawiskowy. Prezentacje multimedialne, ilustrowane muzyką i grą świateł przeplatały się z występami małych artystów przedstawiających sceny z książek, na których wychowują się kolejne roczniki dzieci: opowieści o przygodach Harrego Pottera i Króla Lwa. Starsi uczniowie zaprezentowali sceny, ukazujące rolę i znaczenie książek na przestrzeni dziejów. Po zakończeniu przedstawienia zgromadzona tłumnie publiczność nagrodziła aktorów i twórców spektaklu owacjami na stojąco.

Podniosłym momentem, który na trwałe zapisał się w tradycji i ceremoniale szkoły, było ślubowanie uczniów po raz pierwszy wkraczających w jej mury. W tym roku szkolnym byli to nie tylko uczniowie klasy pierwszej, ale i klasy drugiej, ze względu na ubiegłoroczne zagrożenie pandemiczne.

Na zakończenie uroczystości w obecności wszystkich aktorów i ich wychowawców na scenie, glos zabrała dyrektor szkoły, pani Mariola Kosmowska. W swym wystąpieniu podziękowała za przepiękny występ w którym wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły. Słowa podziękowań adresowała także do zespołu nauczycieli pracujących nad realizacją tego projektu i koordynatora szkolnego przedsięwzięcia pani Katarzyny Dubiel, nauczycielki języka francuskiego.

Imprezie towarzyszyła charytatywna zbiórka pieniędzy na szczytny cel – kosztowne leczenie pani Jolanty Kramek mamy absolwentów szkoły, pracującej od szeregu lat aktywnie w Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Potrzebujących PRZYTULISKO.

Autor zdjęć: Pan Igor Pawłowicz.