ul. Hrubieszowska 102/2,
22-100 Chełm

(082) 565 45 54
spoleczna_chelm@wp.pl

W dniach 4-8 maja bieżącego roku uczniowie klas 4-8 realizowali projekt szkolny pod hasłem ,,Odkrywam moje miasto…’’, przygotowany przez ich wychowawców. Zaplanowano spotkania z historią miasta, jego przyrodą oraz ludźmi tworzącymi dzień dzisiejszy Chełma.

W ramach spotkania z historią uczniowie odbyli interesującą wycieczkę do Muzeum Chełmskiego, gdzie poznali przeszło 600 –letnią historię naszego miasta i najstarsze zabytki z jego przeszłości. Obejrzeli także filmy- rekonstrukcje cyfrowe, dzięki którym odwiedzili dawne miasteczko Chełm i sprawdzili, co się w nim znajdowało i kto w nim mieszkał. W tym celu cofnęli się w czasie o 100 lat i zajrzeli na dawną ulicę Lubelską i Rynek miejski. Potem przyszedł czas na relaks …w muzeum.  Uczniowie wzięli udział w warsztatach wyrobu soli do kąpieli na bazie naturalnych olejków eterycznych. Każdy mógł skomponować swoją niepowtarzalną zapachową szyszkę do kąpieli. 

Niezapomnianym przeżyciem dla wielu była wizyta w chełmskich podziemiach, spotkanie z dobrodusznym duchem Bieluchem oraz podróż po podziemnych korytarzach sprzed wieków.

Kolejnym etapem było spotkanie z przyrodą. Uczniowie wzięli udział w warsztatach przyrodniczych pod nazwą ,,Wiosna w lesie’’. Nasze przewodniczki pokazały nam jak piękny jest las Borek wiosną, jak zróżnicowany jest jego ekosystem i jak pełen jest niespodzianek. Zakończeniem podróży po lesie było wspólne ognisko i kiełbaski, upieczone przez uczniów.

 Ostatnim etapem projektu było spotkanie z ludźmi, którzy tworzą dzień dzisiejszy miasta. Uczniowie odbyli wycieczkę do niezwykłego miejsca w Chełmie-schronu w budynku dawnego gmachu PKP.

W schronie powstało centrum kierowania w przypadku różnych zagrożeń, łącznie z atomowym, dla ówczesnego województwa chełmskiego. Obiekt ocalał m.in. dzięki Waldemarowi Pietraszykowi - niegdyś pracownikowi Wojewódzkiego Inspektoratu Obrony Cywilnej z ramienia wojewody chełmskiego, a obecnie pracownikowi archiwum - delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pan Waldemar Pietraszyk z pasją opowiadał o tajemnicach i zagadkach tego miejsca w Chełmie.

Uczniowie zostali zapoznani także z historią budowy kultowego osiedla II RP-Dyrekcja w Chełmie. Pokaz multimedialny komentowany przez pana Łukasza Łukiewicza, nauczyciela historii z II LO w Chełmie uświadomił odbiorcom, jaką rolę odgrywało nasze miasto u zarania odrodzonej Polski.

O swojej pracy niezwykle interesująco opowiadali uczniom strażacy z Komendy Straży Pożarnej w Chełmie. Zaprezentowali sprzęt ratowniczy, przedstawili zadania realizowane przez straż pożarną, a ochotnicy mogli sprawdzić, jak szybko przebiorą się w kombinezon strażaka i będą gotowi do akcji gaszenia pożaru. Niestety nikt z ochotników nie dorównał szybkości działania profesjonalnie przygotowanych strażaków!

Nasz szkolny projekt będzie kontynuowany w kolejnych odsłonach.