W środę 10 października 2018 r. sala widowiskowa Chełmskiego Domu Kultury stała się miejscem syntezy twórczej kreatywności i wielopoziomowego zaangażowania spod znaku naszej szkoły. Zgodnie z wieloletnią tradycją, zapoczątkowany został kolejny rozdział w historii Zespołu Szkół Społecznych. Inauguracja roku szkolnego 2018/19 tematycznie była jednak wyjątkowa, bowiem trafiała w sam środek wszystkich biało-czerwonych serc. 100 – lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości stało się inspiracją do przybliżenia publiczności trudnych dziejów naszego narodu.

Spektakl pod nazwą „Drogi do Niepodległej” poprzedzony został uroczystym ślubowaniem i pasowaniem przedszkolaków i pierwszoklasistów, którzy od tego momentu zostali pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności.

Następnie, w obecności zaproszonych gości, dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego i rodziców ukazał się owoc starań – monumentalna opowieść o losach naszego narodu. Historię obejmującą chrzest i narodziny władzy królewskiej, renesansowy rozwój polskiej kultury i nauki, XVII – wieczne wojenne zawirowania, bolesny upadek Rzeczypospolitej i lata zaborów, wreszcie ostateczny krzyk wolności i oswobodzenie z więzów w 1918 roku, spinały ze sobą symboliczne postaci Orła Białego i międzywojennego kronikarza. Profesjonalna inscenizacja widowiska wywarła duże wrażenie na widzach, a wysoki ładunek emocjonalny wycisnął łzy z oczu wszystkich wrażliwców. Znaczący wpływ na to miała gra aktorska uczniów szkoły podstawowej, jak i gimnazjum, dopełniających się idealnie, a zarazem zaznaczających swoją odrębność w zgiełku scenicznej masowości. Nie sposób nie wspomnieć o nauczycielach – autorach i współwykonawcach poszczególnych sekwencji. Odznaczając się muzyczno-scenograficznym pietyzmem i artystycznym wyczuciem, szlifowali finalny kształt spektaklu. Jak co roku w działania przygotowawcze zaangażowali się również rodzice uczniów. Uroczystość przypieczętowały owacje na stojąco.

Autor: Wiktor Wójcicki – uczeń klasy III G