Zaproszenie


 

Podziękowania

Szanowni Państwo

  

Serdecznie dziękujemy wszystkim,
którzy wzięli udział
w Koncercie charytatywnym
"Gramy na maxa dla Maksia"
i tym, którzy znaleźli czas i przybyli obejrzeć spektakl
"Drogi do Niepodległej"
oraz wesprzeć szczytny cel, jakim jest pomoc potrzebującemu 6-cio latkowi Maksymilianowi.
Ze sprzedaży wejściówek
i indywidualnych wpłat udało nam się zebrać kwotę
4625 zł, która zostanie przekazana na leczenie chłopca.

 

DZIĘKUJEMY SERDECZNIE !!!


 

 

 

100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Dnia 9 listopada 2018r. o godz. 11.11 z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbyła się w naszej szkole akademia, upamiętniająca tych, którzy oddali życie za Ojczyznę i ukazująca polskie drogi do wolności. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Hymnu Państwowego, po którym uczniowie klasy VII i VIII przedstawili montaż słowno-muzyczny pod tytułem "Żeby Polska była Polską". Dopełnieniem uroczystości było śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych przez całą społeczność szkolną. Świadomość, że jesteśmy spadkobiercami narodowych wartości, na pewno pozostanie w naszej pamięci.

View the embedded image gallery online at:
http://sapereaude.edu.pl/index.php/aktualnosci1#sigFreeIdfe1c46599b

 


 

DROGI DO NIEPODLEGŁEJ

 

W środę 10 października 2018 r. sala widowiskowa Chełmskiego Domu Kultury stała się miejscem syntezy twórczej kreatywności i wielopoziomowego zaangażowania spod znaku naszej szkoły. Zgodnie z wieloletnią tradycją, zapoczątkowany został kolejny rozdział w historii Zespołu Szkół Społecznych. Inauguracja roku szkolnego 2018/19 tematycznie była jednak wyjątkowa, bowiem trafiała w sam środek wszystkich biało-czerwonych serc. 100 – lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości stało się inspiracją do przybliżenia publiczności trudnych dziejów naszego narodu. 

Spektakl pod nazwą „Drogi do Niepodległej” poprzedzony został uroczystym ślubowaniem i pasowaniem przedszkolaków i pierwszoklasistów, którzy od tego momentu zostali pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności.

Następnie, w obecności zaproszonych gości, dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego i rodziców ukazał się owoc starań – monumentalna opowieść o losach naszego narodu. Historię obejmującą chrzest i narodziny władzy królewskiej, renesansowy rozwój polskiej kultury i nauki, XVII – wieczne wojenne zawirowania, bolesny upadek Rzeczypospolitej i lata zaborów, wreszcie ostateczny krzyk wolności i oswobodzenie z więzów w 1918 roku, spinały ze sobą symboliczne postaci Orła Białego i międzywojennego kronikarza. Profesjonalna inscenizacja widowiska wywarła duże wrażenie na widzach, a wysoki ładunek emocjonalny wycisnął łzy z oczu wszystkich wrażliwców. Znaczący wpływ na to miała gra aktorska uczniów szkoły podstawowej, jak i gimnazjum, dopełniających się idealnie, a zarazem zaznaczających swoją odrębność w zgiełku scenicznej masowości. Nie sposób nie wspomnieć o nauczycielach – autorach i współwykonawcach poszczególnych sekwencji. Odznaczając się muzyczno-scenograficznym pietyzmem i artystycznym wyczuciem, szlifowali finalny kształt spektaklu. Jak co roku w działania przygotowawcze zaangażowali się również rodzice uczniów. Uroczystość przypieczętowały owacje na stojąco.

 Autor: Wiktor Wójcicki – uczeń klasy III G

View the embedded image gallery online at:
http://sapereaude.edu.pl/index.php/aktualnosci1#sigFreeIddda3cb8060


 

Pierwsza pomoc

16 października to Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Dzień ten obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego celem jest  popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Fundacja WOŚP zorganizowała, już kolejny raz ogólnopolską akcję „Bicia Rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób”.  Już we wrześniu przypomnieliśmy sobie zasady udzielania pierwszej pomocy i prowadzenia resuscytacji. Ponad 90 osób w naszej szkole wzięło udział w tej akcji.

Punktualnie o 12:00 i  przez kolejne 30 minut wykonywaliśmy cykle RKO (30 uciśnięć i 2 wdechy). Każdy prowadził akcję ratunkową bez podejścia i wykonania telefonu. To oznacza, że przy fantomach  zmienialiśmy się, a każdy wykonał przynajmniej pięć razy po 30 uciśnięć.

A oto mail od WOŚP

Cieszy nas bardzo Wasze zgłoszenie do wspólnego Bicia Rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób.

Bardzo dziękujemy Wam za organizację w swoim środowisku lokalnym, 
wspólnej próby bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu 
resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób.


Jesteście niesamowici, dziękujemy Wam za zaangażowanie i włożony trud!

Pozdrawiamy serdecznie
Fundacja WOŚP 
Program Edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować


View the embedded image gallery online at:
http://sapereaude.edu.pl/index.php/aktualnosci1#sigFreeIdd6694d6c5c


 

 

Podziękowania

Dziękujemy za kwiaty i słowa uznania.


 

Zajęcia w PWSZ

SAPERE AUDE 2018-19

ROZPOCZYNAMY ZAJĘCIA AKADEMICKIE

Uzupełnieniem edukacji najstarszych uczniów obu naszych szkół będą zajęcia akademickie. W ramach zajęć uczniowie klasy IIIG i 8 skorzystają w ciągu roku z:

·       trzech zajęć laboratoryjnych lub warsztatów z chemii

·       trzech zajęć laboratoryjnych z fizyki

·       trzech zajęć laboratoryjnych lub warsztatów z biologii

·       trzech wykładów lub ćwiczeń z matematyki

·       trzech zajęć warsztatowych z informatyki

·       trzech zajęć z języka angielskiego

Już 25 września odbędą się zajęcia z języka angielskiego

Zajęcia w PWSZ– język angielski

Zajęcia z języka angielskiego w PWSZ będą odbywać się w trzech blokach po dwie godziny lekcyjne. W ramach zajęć uczniowie zapoznają się z ofertę Centrum Egzaminacyjnego PTE, gdzie trzy razy w roku można potwierdzić swoje kompetencje językowe podchodząc do egzaminów międzynarodowych PTE General i PTE Young Learners na wszystkich poziomach. W ramach współpracy PWSZ w Chełmie z ZSS, dla uczniów klas 8 i III G zostanie zorganizowany egzamin próbny na poziomie średniozaawansowanym B1 (Level 2). Umiejętność: słuchania, czytania i pisania zostaną sprawdzone i ocenione indywidualnie w formie testu, a umiejętność mówienia w formie zajęć grupowych. Zważywszy na fakt, iż obie klasy będą w tym roku szkolnym podchodzić do egzaminów końcowych z języka angielskiego, tego rodzaju zajęcia mogą stanowić jeden z kluczowych elementów motywujących do dalszej nauki.

 


 

Informacja w sprawie podręczników na rok szkolny 2018/19

 

Szkoła podstawowa

 

$1·       Wszyscy uczniowie szkoły podstawowej otrzymają na początku roku szkolnego podręczniki /nowe lub używane/i nowe ćwiczenia zakupione przez szkołę z dotacji celowej MEN.

$1·       Dotacją nie są objęte podręczniki do religii we wszystkich klasach oraz języka niemieckiego i francuskiego w klasach 1-6/drugi język obcy/.

$1·       Podręczniki do religii uczniowie zakupią samodzielnie w księgarniach

$1·       Podręczniki do języka francuskiego:

o   Klasa 1 –nauczyciel zamówi dla całej klasy we wrześniu

o   Klasa 2-kontynuacja podręcznika

o   Klasa 4- nauczyciel zamówi dla całej klasy we wrześniu

o   Klasa 5 - kontynuacja podręcznika

$1·       Podręczniki do języka niemieckiego:

o   Klasa 6-kontynuacja podręcznika

 

Gimnazjum:

$1·       Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum otrzymają na początku roku szkolnego używane podręczniki i nowe ćwiczenia zakupione przez szkołę z dotacji celowej MEN. Dotacją nie są objęte podręczniki do religii.

 

Podręczniki do religii

Klasa I szkoły podstawowej

    Tytuł podręcznika: JESTEŚMY RODZINĄ PANA JEZUSA– Redaktor: ks. Piotr Goliszek

 Klasa II szkoły podstawowej

  Tytuł podręcznika: KOCHAMY PANA JEZUSA– Redaktor: ks. Piotr Goliszek

 Klasa IV szkoły podstawowej

  Tytuł podręcznika: JESTEM CHRZEŚCIJANINEM– Redaktor: ks. Waldemar Janiga

 Karty pracy

 Klasa V szkoły podstawowej

   Tytuł podręcznika: WIERZĘ W BOGA– Redaktor: ks. Waldemar Janiga i  Karty pracy  

  Klasa VI szkoły podstawowej

  Tytuł podręcznika: WIERZĘ W KOŚCIÓŁ– Redaktor: ks. Waldemar Janiga i  Karty pracy  

Klasa VII szkoły podstawowej (podręcznik do I gimn)

  Tytuł podręcznika: SPOTYKAM TWOJE SŁOWO– Redaktor: ks. Paweł Mąkosa i   Karty pracy

  Klasa VIII /podręcznik do II gimnazjum/

Tytuł podręcznika: Z TOBĄ IDĘ PRZEZ ŻYCIE– Redaktor: ks. Paweł Mąkosa i Karty pracy

Klasa III gimnazjum

   Tytuł podręcznika: ŻYJĘ TWOJĄ MIŁOŚCIĄ– Redaktor: ks. Paweł Mąkosa i Karty pracy 

 


 

ZAPRASZAMY DO NASZEJ SZKOŁY

 


 

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2018 r


 

Społeczna nad pięknym Dunajem- wycieczka szkolna

   Początek czerwca (4-7 VI 2018 r.) uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami spędzili w trzech stolicach sąsiadujących z Polską państw: w Budapeszcie, Wiedniu i Bratysławie.
   Program wycieczki był bardzo bogaty. Pierwszym miastem, które podziwialiśmy był Budapeszt. Oglądaliśmy m.in. Plac Bohaterów,na którym pani przewodnik opowiadała nam o fascynującej historii Węgier. Odbyliśmy spacer po Starówce i widzieliśmy Parlament, Bazylikę św. Stefana oraz wiele uroczych zakątków (fontanny, pomniki, stare pałace). Wszędzie towarzyszył nam upajający zapach kwitnących lip. Niezapomniane wrażenie zrobił na nas panoramiczny widok z Góry Gellerta oraz Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Królewskim. Największą atrakcją dla wielu uczestników był wieczorny rejs statkiem po Dunaju, w czasie którego Budapeszt pokazał bardzo atrakcyjne i pełne świateł oblicze.
   Drugi i trzeci dzień wycieczki spędziliśmy w Wiedniu. Oglądaliśmy Stare Miasto, budynek Parlamentu, Ratusz Miejski, Uniwersytet Wiedeński, Ogród Różany, Operę Wiedeńską, Katedrę św. Szczepana. Odbyliśmy spacer reprezentacyjnym deptakiem Wiednia- Kartnerstrasse i podziwialiśmy najstarsze wesołe miasteczko Europy- Prater. Zwiedzaliśmy także letnią rezydencję Habsburgów- Pałac Schonbrunn. Niezapomniane wrażenie zrobił na nas spacer po ogrodach i widok Fontanny Neptuna. Pojechaliśmy również na wzgórze Kahlenberg, z którego król Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami.
   W czasie ostatniego dnia wyjazdu ciekawie zaprezentowała się dla nas stolica Słowacji- Bratysława. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wzgórza Zamkowego, a następnie spacerowaliśmy po uroczym Starym Mieście i podziwialiśmy m.in. renesansowy ratusz, Wieżę i Bramę Michelską. Miłym punktem programu była wizyta w starej bratysławskiej kawiarni i konsumpcja miejscowych specjałów m.in. kasztanowych ciasteczek. Przesyłamy brawa dla pana przewodnika, który w naszym prywatnym rankingu zajął wysokie miejsce i bardzo przybliżył nam historię i współczesność mieszkańców Słowacji.
   Wszystko, co piękne i przyjemne niestety szybko się kończy, nasza wycieczka także. Pozostawiła w uczestnikach niezapomniane wrażenia i wielką chęć powrotu do oglądanych w jej trakcie miejsc. Niektórzy zaoferowali, że wrócą już do nich w trakcie wakacji.


 

TEATR PO FRANCUSKU!

W II semestrze bieżącego roku, w ramach zajęć artystycznych, uczniowie klasy II gimnazjum pracowali nad przygotowaniem francusko- polskiego przedstawienia teatralnego „Blanche Neige et les sept nains” czyli „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. We wtorek odbyła się premiera spektaklu, którą obejrzeli wszyscy uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i rodzice.   Rewelacyjni aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami !!!

View the embedded image gallery online at:
http://sapereaude.edu.pl/index.php/aktualnosci1#sigFreeIdb5f9851583


 

PARLER FRANÇAIS – TO NIE TAKIE TRUDNE!!!!

frDELF - Diplôme d’études en langue française jest to oficjalny certyfikat wydawany przez francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej i potwierdza on znajomość języka francuskiego od stopnia początkującego, aż do poziomów zaawansowanych.

Uczniowie klasy szóstej Mateusz Grzeluk, Bartek Gilewicz, Julia Nowacka i Oliwia Lewczuk –Zembrzycka wzięli udział w międzynarodowym egzaminie dla uczniów szkół podstawowych DELF Prim w Alliance Française w Lublinie. Egzamin pisemny i ustny zdali na najwyższym poziomie (średnia 96 pkt. /100pkt.) uzyskując swój pierwszy międzynarodowy certyfikat znajomości języka francuskiego na poziomie podstawowym. Do egzaminu uczniów przygotowywała p. Katarzyna Dubiel.
Gratulacje dla naszych uczniów!

DSC 3764


 

Dzień Rodziny w zerówce

We czwartek, 7 czerwca, w zerówce odbył się jeden z najbardziej uroczystych dni w roku szkolnym - Dzień Rodziny. Dzieci przygotowały i wystawiły przedstawienie pt. „O niegrzecznej żabce” oraz wiersze i piosenki. Pieczę nad wszystkim trzymała pani wychowawczyni Iwona Magryta. O rodzinie i nie tylko – zaśpiewały również po francusku wraz z p. Katarzyną Dubiel. Uwieńczeniem części artystycznej był taniec dla Rodziców przygotowany przez p. Izabelę Perestaj. Na koniec były słodkości, życzenia i upominki wykonane przez dzieci.

View the embedded image gallery online at:
http://sapereaude.edu.pl/index.php/aktualnosci1#sigFreeIde9086e0367

 


 

 

Dzień dziecka w klasach 4 i 5

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy 4 i 5 odwiedzili stajnię Adrenalina w Siennicy Nadolnej.
Właściciele gospodarstwa bardzo ciepło przyjęli naszą grupę i pokazali jak wygląda życie na wsi i praca ze zwierzętami.
Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o życiu koni, obserwowały dzikie zwierzęta i ptaki: lisy, muflony, papugi...
Pani Renata, właścicielka stajni, przygotowała nam kiełbaski na grillu, a pani Perestaj zorganizowała gry i zabawy na świeżym powietrzu. Największą atrakcją dla uczniów była jazda konno pod czujnym okiem właścicielki.
Czas spędzony w otoczeniu przyrody bardzo nam się podobał.
View the embedded image gallery online at:
http://sapereaude.edu.pl/index.php/aktualnosci1#sigFreeId93621e982a

Zawody strzeleckie

   Dnia 6 czerwca uczniowie naszego gimnazjum: Szymon Nowicki, Michał Popek i Kacper Zawistowski w IV Wojewódzkich Mistrzostwach Strzeleckich SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I KLAS GIMNAZJALNYCH z okazji obchodów 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ zajęli drużynowo II miejsce w strzelaniu z karabinka pneumatycznego.
Szymon Nowicki zajął 2 miejsce indywidualnie w strzelaniu z karabinka pneumatycznego. Gratulujemy!!!!!

View the embedded image gallery online at:
http://sapereaude.edu.pl/index.php/aktualnosci1#sigFreeId10e53b7c5e


 

Dzień Rodziny

   5 czerwca pierwszoklasiści, wraz z wychowawczynią panią Joanną Mackiewicz, zorganizowali Dzień Rodziny. Uczniowie przygotowali dla swoim najbliższych wiele niespodzianek: przedstawienie pt. Rzepka, wiersze, piosenkę, oraz tańce, które ćwiczyli na zajęciach tanecznych pod czujnym okiem pani Izabeli Perestaj. Pierwszoklasiści, wraz ze swoimi bliskimi, mieli również okazję wziąć udział w konkursach – niespodziankach. Rodzice z zawiązanymi oczami malowali wymarzony dom, a uczniowie wymarzony samochód. Drużyny układały wyrazy, dzieci rozpoznawały swoją mamę jedynie po dłoniach, a członkowie rodzin mieli za zadanie odszukać cień – portret swojej pociechy. Zawodnicy spisali się na medal! Całość zakończyła się głośnym STO LAT dedykowanym wszystkim przybyłym gościom, rozdaniem włóczkowych serc oraz wspólnym słodkim poczęstunkiem.
Miła atmosfera, uśmiech, dobra zabawa towarzyszyła wszystkim przez całą uroczystość :)

View the embedded image gallery online at:
http://sapereaude.edu.pl/index.php/aktualnosci1#sigFreeId18f1b8ce9b


 

MINIATURY TEATRALNE

    Przegląd Szkolnych Miniatur Teatralnych już za nami. Jak co roku w maju uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty teatralne w przygotowanych przez nauczycieli przedstawieniach i jak zwykle poziom tych teatralnych prezentacji był bardzo wysoki. Uczniowie PSSP I PSG wystąpili w następujących miniaturach: klasa 0 -„ O niegrzecznej żabce”, klasa I -„ Rzepka”, klasa III- „ Jaś i Małgosia w wersji proekologicznej” i „ Babciu, powiedz mi bajeczkę”, klasa IV- „ Jest taki kwiat”, klasa V -„Przygody z bogami i boginiami”, klasa VI - scenki kabaretowe: „Polacy w Anglii”, „Lotnisko”, „Nowe technologie”, „Migawki szkolne”, klasa VII -„ Zwierciadło”, klasa II G -„ Balladyna”, klasa III G -scenki kabaretowe: ”Ucz się Jasiu, ucz”, „Jadą szkoły na wycieczki” i „Sęk”.

    Gratulujemy wszystkim , którzy brali udział i przygotowywali tegoroczne Miniatury Teatralne. BRAWO!!!

 


 

Informacja

W czwartek 24 maja, Marcin odebrał nagrodę i gratulacje od Pani Kurator za świetny wynik w konkursie matematycznym.

 


 

Copyright © 2012 Zespol Szkol Spolecznych w Chelmie. Wszelkie prawa zastrzezone.
WebDesign by D&J_M ©