POKAZ SAMOOBRONY

5 grudnia 2012r. uczniowie, nauczyciele i rodzice obejrzeli pokaz samoobrony przygotowany przez p. Ireneusza Kołodziejaka – 5 DAN aikido.

Pokaz umiejętności adeptów Lubelskiej Akademii Aikido przeplatany był pogadanką, w czasie której sensei Kołodziejak wyjaśnił, że aikido to system perfekcyjnej samoobrony wykorzystujący siłę przeciwnika, oparty na precyzyjnych zejściach z  linii ataku, bolesnych dźwigniach i rzutach oraz uderzeniach we wrażliwe miejsca ciała.  Aikido jest skuteczną obroną zarówno przed jednym napastnikiem, jak i większą ich liczbą.  Dowiedzieliśmy się również, że aikido pomaga osiągnąć dyscyplinę wewnętrzną, sprawność fizyczną, pewność siebie, dobre samopoczucie, pogłębia zdolność koncentracji, pozwala osiągać lepsze wyniki w nauce, kształtuje odpowiednią sylwetkę ciała.

Sensei Kołodziejak opowiedział wiele ciekawostek związanych ze sztuką walki aikido: ceremoniał powitania zawodników, znaczenie kolorów pasów przy kimonach oraz czarnych szerokich spodni noszonych przez mistrzów. Wiemy już, dlaczego ćwiczenie zwane kata pozwala na usprawnienie pracy obu półkul mózgowych, jakie znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego ma odpowiednia dieta i relaksacja.

W pokazie Lubelskiej Akademii Aikido brał udział Marcin Zieliński uczeń kl. II PSG oraz Magda, Beata i Rafał.

Pokaz samoobrony bardzo nam się podobał.

Panu Ireneuszowi Kołodziejakowi serdecznie dziękujemy.