ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI PO FRANCUSKU

6 stycznia zarówno w Polsce jak i we Francji obchodzimy Święto Trzech Króli. Upamiętnia ono wizytę Trzech Króli, którzy przynieśli Nowo Narodzonemu Dziecięciu złoto, mirrę i kadzidło. Tego dnia we Francji spożywa się placek migdałowy (la galette des Rois), w którym ukryty jest mały migdał zwany "la fève " (dosłownie: ziarno bobu). La fève przybiera dziś różne postacie: figurek ludzi, zwierząt, roślin... Kto znajdzie taką figurkę, czyli migdał w cieście jest obwołany migdałowym królem lub migdałową królową i otrzymuje koronę oraz możliwość dobrania sobie partnera lub partnerki. Wszyscy wołają: Vive le roi! Vive la reine! -Wiwat król! Wiwat królowa! Dorośli piją też z tej okazji szampana. Zwyczaj ten jest obchodzony zarówno w domu, jak i w miejscu pracy, nawet w Pałacu Elizejskim, gdzie urzęduje Prezydent Republiki Francuskiej.

Uczniowie I i II klasy Szkoły Podstawowej oraz grupa Sześciolatków mieli okazję poznać francuską tradycję na zajęciach języka francuskiego. Wszystkim dzieciom spodobała się zabawa w poszukiwanie małego migdała i możliwość pozostania królem i królową całej grupy. Uczniowie bardzo się cieszyli nosząc dumnie na głowach królewskie korony, co prezentuje galeria zdjęć.