11 i 12 maja 2023 r. uczniowie klasy trzeciej przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Kompetencji Trzecioklasisty przygotowanego przez wydawnictwo OPERON. Była to okazja, aby podsumować wiadomości i umiejętności zdobyte w pierwszym etapie edukacyjnym. Dzieci najpierw obejrzały film z Bratkiem, który miał na celu zapewnić komfort psychiczny w trakcie testu. Następnie wykonały zadania zawarte w czterech testach: z języka polskiego, który składał się z dwóch części: słuchania ze zrozumieniem i czytania ze zrozumieniem, matematyki oraz przyrody. Podczas zmagań uczniowie mogli pokrzepić się gorzką czekoladą oraz wodą, które zagościły na uroczyście nakrytym stole. Na zakończenie tych emocjonujących dni wszyscy dzielili się wrażeniami degustując kolorową, pachnącą już latem, galaretkę, a potem wykonali pamiątkowe zdjęcia.