„Zuźka i Tunio poznają Internet”

Dla dzieci Internet jest częścią życia, w którym podział na „świat wirtualny” i „świat realny” nie obowiązuje. Najmłodsi internauci często nie postrzegają doświadczanych sytuacji jako zagrażających, nie potrafią odpowiednio reagować na to, co dzieje się w sieci. Przyjmują świat bezkrytycznie, jest on dla nich niczym innym, jak tylko kontynuacją świata rzeczywistego. Internet jest oknem dziecka na cały świat. Dzieci nieświadome zagrożeń, podejmują w Internecie wiele ryzykownych zachowań: publikują swoje dane osobowe, przesyłają zdjęcia i filmy, zawierają internetowe znajomości z obcymi, stając się łatwym celem różnego rodzaju nadużyć i manipulacji.

Ideą programu jest przedstawienie dzieciom podstawowych mechanizmów funkcjonowania Internetu oraz propagowanie wśród najmłodszych internautów zasad bezpiecznego i efektywnego korzystania z sieci, przy wykorzystaniu popularnych i lubianych przez dzieci metod, m.in.: kreskówek i łamigłówek.

Podstawowym celem zajęć jest prezentacja, jak efektywnie i bezpiecznie korzystać z sieci. Dzieci nauczą się również, jak reagować na internetowe zagrożenia oraz w jaki sposób ich unikać.

W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się:

- czym jest Internet i do czego służy

- jak korzystać z wyszukiwarek internetowych

- jak korzystać z poczty elektronicznej

- w jaki sposobów używać komunikatorów

Programem objęci zostali uczniowie kl. III i IV Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej.

Osoby odpowiedzialne za realizację programu: p. Joanna Chilczuk – wychowawca kl. III,

p. Izabela Perestaj – wychowawca kl. IV,  p. Joanna Sych – pedagog szkolny.