ul. Hrubieszowska 102/2,
22-100 Chełm

(082) 565 45 54
spoleczna_chelm@wp.pl

O nas

Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa w Chełmie jest pierwszą niepubliczną szkołą prowadzoną przez Chełmskie Towarzystwo Edukacyjne – Stowarzyszenie w Chełmie działające non profit. Funkcjonuje na edukacyjnym rynku od 1992 roku. Oferuje nauczanie i wychowanie na najwyższym poziomie dla uczniów szkoły podstawowej. Nabór trwa przez cały rok. Szczegółowych informacji udziela sekretariat szkoły pod numerem telefonu 82 565 45 54. Serdecznie zapraszamy!

30 lat Szkoły Społecznej
Business person

Nasze atuty

Wysokie wyniki nauczania potwierdzane corocznie egzaminem zewnętrznym oraz konkursami przedmiotowymi. Zwiększona tygodniowa liczba godzin: nauczania przedszkolnego w klasie 0, nauczania zintegrowanego w klasach I-III, języków obcych, przedmiotów matematyczno- przyrodniczych. Szeroka oferta kół zainteresowań, nauczanie trzech języków obcych, kilkunastoosobowe oddziały, bezpieczeństwo, wycieczki krajowe i zagraniczne oraz rodzinna atmosfera.

Oddajemy w wasze ręce kolejny numer naszej gazetki w tym roku szkolnym. Zespół redakcyjny zapewnia, że warto sięgnąć do informacji z jej nowego wydania, które znajdziecie w zakładce gazetka szkolna. Tym razem stawiamy na wiosnę! 

Zimowe wspomnienia najpiękniejszych ferii przedstawia Sergiusz. 

Olaf zapewnia, że wiosna jest piękna i podaje argumenty, których nie da się podważyć.

Nina, Maja, Iga, Emilka, Filip i Ola opowiedzą wszystko, co trzeba wiedzieć o wiośnie, wiosennych świętach, obrzędach, a nawet zabiorą was nawet w egzotyczną wiosenną podróż! Tylko z Hanią upieczecie przepyszne babeczki z czekoladą! Autorski ranking książek jak zwykle przedstawiają: Olaf, Iga i Hania. W wiosenny nastrój wprowadzą was piosenki, zagadki, przysłowia, rysunki i kolorowanki wybrane przez Alka, Melissę, Ninę, Olę, Natalię i Karolinę. 

Majka przygotowała zestawienie, tego wszystkiego, co w naszej szkole ostatnio się wydarzyło. Oj działo się! Przyjrzyjcie się naszym kartkom z kalendarza, nie zapomnijcie o 8 Marca i wielkanocnych zajączkach.

 

Redakcja gazetki

Na konkurs plastyczny „Wiosna tuż, tuż…” zorganizowany przez Pierwszą Społeczną Szkołę Podstawową wpłynęły 23 prace z pięciu chełmskich placówek przedszkolnych i czterech szkół podstawowych z Chełma i powiatu. Dnia 21 marca 2024 r. komisja konkursowa w składzie:

  1. Barbara Mazurek – nauczyciel języka angielskiego,
  2. Joanna Mackiewicz – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej,
  3. Joanna Chilczuk – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej,
  4. Iwona Magryta - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej,
  5. Katarzyna Dubiel - nauczyciel języka francuskiego

oceniła dostarczone na konkurs prace. Przy ocenie komisja brała pod uwagę: interpretację tematu, samodzielność wykonania pracy oraz walory estetyczne. Po przeprowadzeniu analizy prac wyłoniła: 9 prac do nagród, 13 wyróżniła, 1 praca nie spełniała warunków konkursu.

 

Czytaj więcej...

Grupa teatralna The Small School Theatre pod kierunkiem nauczycielki języka angielskiego Barbary Mazurek zaprosiła społeczność szkolną na przedstawienie Little Red Riding Hood. Nowa humorystyczna wersja Czerwonego Kapturka spotkała się z pozytywnym odbiorem publiczności.

Czytaj więcej...

Uczniowie klasy siódmej i ósmej nietypowo powitali pierwszy dzień wiosny. Oba zespoły klasowe zaproponowały kulinarne powitanie wiosny. Uczniowie odnaleźli przepisy najsmaczniejszych ich zdaniem wiosennych przekąsek i sałatek i postanowili je na powitanie wiosny przygotować w szkole. Oj było w czym wybierać! Obok przepysznego tatara i chłodnika, cudownie kolorowych sałatek warzywnych i owocowych, smakosze znaleźli gofry z owocami, tortille a nawet owocowe szaszłyki i lody z najbardziej czekoladową polewą na świecie. Naszymi gośćmi były panie: dyrektor szkoły Mariola Kosmowska oraz wicedyrektor szkoły Joanna Mackiewicz. Uczniowie pracowali w zespołach, każdy mógł przedstawić swój przepis na kulinarne powitanie wiosny.

Bogactwo smaków i zapachów zaostrzało apetyty, wszystkie przysmaki szybko zniknęły z pięknie udekorowanych stołów. To był udany pomysł na powitanie wiosny!!!

Czytaj więcej...

To był niezwykły dzień!

19 marca 2024 roku uczniowie klasy 4 odbyli niezwykle zajmujące spotkania. W ten zimny, pełen wiatru i mżawki dzień, było nam bardzo gorąco z powodu emocji i wielu wrażeń!

Spotkanie I

Wcześnie rano, tuż po pierwszej godzinie lekcyjnej udaliśmy się do Biblioteki Publicznej w Chełmie. Każdy jej zakątek był interesujący! Mogliśmy wypróbować swoje zdolności oratorskie na profesjonalnej scenie i obejrzeć nieskończone rzędy interesujących książek, płyt i filmów. Szczególnie podobała się nam wystawa poświęcona 632 rocznicy urodzin miasta, na której podziwialiśmy współczesne zdjęcia z jego dziejów, z tymi sprzed stu i więcej lat!

Czytaj więcej...

Nasi uczniowie dołączyli do webinaru organizowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, w którym udział wzięło ponad 10200 uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.

Ekspertki przybliżyły tematykę cyberprzemocy. Opowiedziały o jej różnorodnych formach, skutkach i konsekwencjach takiego zachowania.

Wszyscy jednym głosem mówimy #stophejt.

Czytaj więcej...

Uczniowie klas I - VI mieli okazję podziwiać występy młodych artystów - uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmie. Wśród wykonawców na scenie znalazła się nasza uczennica Emilka, która wykonała utwór na ksylofonie. Poza tym instrumentem perkusyjnym można było również usłyszeć brzmienie skrzypiec, fortepianu, akordeonu, saksofonu, fletu poprzecznego oraz wokalu. Dziękujemy Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego za zaproszenie na tak ciekawą lekcję muzyki.

Czytaj więcej...
W czwartek rozstrzygnięte zostały konkursy towarzyszące naszym obchodom Dnia Kota. W konkursie na wykonanie dowolną techniką figurki kota nagrodzeni zostali: 
z klasy I: Vania, Lena, Vladek, Łucja, Janek, Hana i Magda;
z klasy II: Maks, Szymon P., Bartosz i Fabian;
z klasy III: Helena i Weronika.
 
W kategorii klas starszych za filmik o kocie nagrody otrzymali:
Ola i Szymon z klasy IV oraz Nina i Aleksander z klasy V. Wyróżniony został również filmik Leny z klasy IV.
Gratulacje!
Czytaj więcej...

Oddajemy w wasze ręce kolejny numer naszej gazetki w tym roku szkolnym. Zespół redakcyjny zapewnia, że warto sięgnąć do informacji z jej internetowego wydania, który znajdziecie na naszej szkolnej stronie internetowej (w zakładce gazetka szkolna). Tym razem stawiamy na zimowe tematy.

Olaf zapewnia, że zima jest piękna i podaje argumenty, których nie da się podważyć. Alek uzasadnia, dlaczego biała szkoła to wydarzenie, na które wszyscy miłośnicy zimowych szaleństw z naszej szkoły czekają cały rok. Maja, Iga i Emilka opowiedzą wszystko, co trzeba wiedzieć o świętym Mikołaju, kolędach, karnawale, tłustym czwartku i walentynkach. Tylko z Hanią upieczecie przepyszne zimowe pierniczki! Autorski ranking książek jak zwykle przedstawiają: Olaf, Iga i Hania. Choć zima w tym roku jest kapryśna i nie zawsze jest dużo śniegu i słońca, to w nastrój tej wyjątkowej pory roku wprowadzą was zimowe piosenki, zagadki, przysłowia, rysunki i kolorowanki wybrane przez Melissę, Anastazję, Ninę, Lenę, Karolinę i Filipa. Przed wami upragnione ferie zimowe. Koniecznie przeczytajcie dekalog bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych. 

 Dobrego wypoczynku i wspaniałej feriowej zabawy życzy

Redakcja gazetki

Z dumą pragniemy poinformować, że Maja Wronowska i Paulina Dudek- uczennice klasy 7, będą aktywnie wspierać kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy "Tu wszystko gra OK" w Chełmie! Zachęcamy wszystkich do kibicowania naszym Wolontariuszkom!!! 

Ogromne gratulujemy postawy i życzymy Wam dużo siły i dobrej energii !!! Brawo!!!
Czytaj więcej...

W tym roku szkolny wyjazd na białą szkołę, jak zwykle do Suchego miał miejsce w dniach od 8 stycznia do 12 stycznia. Udział w poznawaniu uroków zimy zadeklarowało 24 uczniów i pięcioro nauczycieli. W pensjonacie „Jędrol” czekały na nas wspomnienia szusów z poprzednich lat, atrakcje wspólnych spotkań i nadzieja dobrej zabawy.

8 stycznia o godzinie 5:30 na parkingu przed budynkiem ESCOTT odbyła się zbiórka przed wyjazdem. Wszystkim uczestnikom towarzyszyły dobre emocje i nawet siedem godzin jazdy nie zniechęcało nas! To był dobry czas na koleżeńskie rozmowy, ulubione gry i oczywiście pomysły na zimową jazdę! Po przyjeździe i apetycznym obiedzie, ruszyliśmy do wypożyczalni sprzętu narciarskiego a potem na stok. Podzieleni na dwie grupy „zjeżdżających” i „uczących się”, bezpiecznie zdobywaliśmy  umiejętności  i doświadczenie narciarskie. Mimo podobnego przez najbliższe dni schematu dnia, uwierzcie mi-każdy był inny! O tym, że dobrze bawiliśmy się, świadczą nasze zdjęcia i relacje na szkolnym facebooku. Koniecznie zajrzyjcie!

Czytaj więcej...

Święto Trzech Króli obchodzimy zarówno w Polsce jak i we Francji. Upamiętnia ono wizytę Trzech Króli, którzy przynieśli Nowo Narodzonemu Dziecięciu złoto, mirrę i kadzidło. Tego dnia we Francji spożywa się placek migdałowy (la galette des Rois), w którym ukryty jest mały migdał zwany "la fève " (dosłownie: ziarno bobu). La fève przybiera dziś różne postacie: figurek ludzi, zwierząt, roślin... Kto znajdzie taką figurkę, czyli migdał w cieście jest obwołany migdałowym królem lub migdałową królową i otrzymuje koronę oraz możliwość dobrania sobie partnera lub partnerki. Wszyscy wołają: Vive le roi! Vive la reine! - Wiwat król! Wiwat królowa! Dorośli piją też z tej okazji szampana. Zwyczaj ten jest obchodzony zarówno w domu, jak i w miejscu pracy, nawet w Pałacu Elizejskim, gdzie urzęduje Prezydent Republiki Francuskiej.

Uczniowie klas I -V mieli okazję poznać francuską tradycję na zajęciach języka francuskiego. Wszystkim dzieciom spodobała się zabawa w poszukiwanie małego migdała i możliwość pozostania królem i królową całej grupy. Uczniowie bardzo się cieszyli nosząc dumnie na głowach królewskie korony!

Czytaj więcej...