MÓJ PRZYJACIEL JEST INWALIDĄ

Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa bierze udział w ogólnopolskim projekcie "Bezpieczna szkoła- bezpieczny uczeń" organizowanym przez fundację Państwo Obywatelskie. W ramach udziału szkoły w tym projekcie organizowane są przedsięwzięcia wynikające z harmonogramu zadań.

Dnia 20 listopada 2012 odbyło się spotkanie pod hasłem "Mój przyjaciel jest inwalidą - jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność?" z panią Jolantą Konopko - prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci "O uśmiech dziecka" oraz podopiecznym i fundacji: Agnieszką, Andżeliką i Michałem. Celem spotkania było kształtowanie pozytywnej postawy wobec osób niepełnosprawnych, zapoznanie naszych uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz ich przyczynami a także uwrażliwianie na potrzeby osób niepełnosprawnych. Pani prezes podkreśliła, że osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi obywatelami naszego państwa, ale ich funkcjonowanie w społeczeństwie jest pełne barier, które muszą pokonywać każdego dnia. Nasi uczniowie mogli obejrzeć prezentacje multimedialną ukazującą jak dzieci i młodzież niepełnosprawna uczy się, bawi, pracuje i ćwiczy. Nasi goście opowiadali jak wygląda nauka w ich szkole, codzienne życie osoby niepełnosprawnej oraz o turnusach rehabilitacyjnych organizowanych przez stowarzyszenie. Pani J. Konopko zaprezentowała prace wykonywane przez podopiecznych fundacji: obrazy, wyszywanki, wyklejanki, kompozycje kwiatowe.

Aby uczniowie mogli lepiej zrozumieć utrudnienia życiowe związane z niepełnosprawnością, p. Izabela Perestaj przeprowadziła zajęcia w trakcie , których uczniowie pokonywali tor przeszkód z zawiązanymi oczami, zapinali koszulę przy pomocy tylko jednej ręki. Bawili się w ciuciubabkę, w zagadywanie skąd pochodzi sygnał, rozpoznawali przedmioty po dotyku, pokonywali przeszkody z zawiązywanymi oczami z pomocą rówieśników.

Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Katarzyny Dubiel, p. Izabeli Perestaj i p. Joanny Sych - koordynatora projektu wystąpił z inicjatywą zorganizowania akcji charytatywnej pod nazwą "PLUSZAKI", w czasie której zbierane są pluszowe zabawki, które zostaną przekazane podopiecznym fundacji " O uśmiech dziecka".