,,Tej nocy zgładzono wolność
Pokwitowano Wrzesień.
Związano do tyłu ręce,
By w obecności kata
Nie mogła ich wznieść błagalnie
Do Boga i do świata…’’

Marian Hemar-wiersz o Katyniu

W dniu 11 kwietnia 2022 roku uczniowie klasy ósmej pod opieką nauczycielek historii pani Ewy Betiuk  i pani Elżbiety Iwaniec-Cieślik zrealizowali projekt edukacyjny w przededniu obchodów  82 rocznicy zbrodni katyńskiej, dokonanej przez władze sowieckie na polskich oficerach w 1940 roku. Realizatorzy projektu odpowiedzieli na pytania dotyczące kłamstwa katyńskiego i odtworzyli przebieg  tej niewątpliwie jednej z najcięższych zbrodni stalinizmu. Pracy uczniów towarzyszyły: pokaz multimedialny i prezentacje utworów poetyckich , literackich i muzycznych tworzonych w różnych częściach świata. Największe wrażenie na odbiorcach wywarła pieśń Jacka Kaczmarskiego ,,Katyń’’ i wiersz emigracyjnego poety Mariana Hemara.
Uczniowie wskazywali na ogromne znaczenie w edukacji historycznej pamięci o przeszłości, przekazywanej i utrwalanej w różnych formach: filmy dokumentalne i fabularne, prezentacje multimedialne, komiksy, relacje świadków historii.
Na zakończenie zajęć uczniowie przedstawili swoje przemyślenia na temat potrzeby pamięci o zbrodni katyńskiej.