ul. Hrubieszowska 102/2,
22-100 Chełm

(082) 565 45 54
spoleczna_chelm@wp.pl

W dniu 17 października 2023 r. w Sali widowiskowej Chełmskiego Domu Kultury odbyło się przedstawienie inauguracyjne w 31 roku istnienia i pracy naszej szkoły.
Swoją obecnością zaszczycili nas: pani Katarzyna Śniatkowska – wizytator Chełmskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie, pani Małgorzata Godyńska– inspektor Departamentu Oświaty Urzędu Miasta Chełm, pan profesor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, doktor habilitowany inżynier Arkadiusz Tofil – Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, pan Zbigniew Bajko – Prezes Chełmskiego Towarzystwa Edukacyjnego – Stowarzyszenia w Chełmie.

Jak co roku na inaugurację przybyli  rodzice i dziadkowie uczniów naszej szkoły, nasi sympatycy i absolwenci. Motywem tegorocznej imprezy były podróże. Młodzi aktorzy ze swojego zadania wywiązali się koncertowo. Uświadomili nam, iż podróże to nie tylko poznawanie nowych miejsc i ludzi, to także możliwość rozwijania pasji, poznawania samego siebie…

Uroczystość rozpoczęła się ślubowaniem uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej. Jest to niezwykle doniosły moment, w którym pierwszoklasiści stają się członkami wspólnoty szkolnej. Ceremonii ślubowania przewodniczyła dyrektor szkoły pani Mariola Kosmowska.

Spektakl, na który złożyły się pokazy multimedialne, muzyka, gra świateł, feria różnorodnych barw wspaniałej dekoracji  i przejmujące etiudy teatralne uczniów, przygotowany został pod kierunkiem nauczycieli, wychowawców, i szkolnego koordynatora imprezy, pani Katarzyny Dubiel, nauczycielki języka francuskiego.

W trzech odsłonach poznaliśmy więc to, co w podróżach jest wspaniałe i niezapomniane. Zaczęliśmy  od niesamowitej atmosfery Zakopanego i oczywiście skoków narciarskich. Potem przyszedł czas na odwiedziny  europejskiej stolicy muzyki klasycznej, Wiednia. Dalej już było bardzo egzotycznie. W klimat Azji  wprowadziła nas nie tylko nauka parzenia i picia herbaty, żmudnej sztuki pisania, ale także medytacje, sadzenie ryżu, pokaz sztuk walki i jakże ekscytujący taniec z parasolkami.

W podróż do świata  literatury zabrali nas najmłodsi uczniowie.  Przewodnikami  po świecie zapamiętanym z dzieciństwa były: Calineczka, Koziołek Matołek, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Kopciuszek. Na nowo przeżywaliśmy ich przygody, kolejny raz odkrywaliśmy piękno i mądre przesłanie dziecięcej literatury. Wczuliśmy się  tak bardzo  w atmosferę tego świata, że chcieliśmy zatańczyć na balu  jak to uczynił Kopciuszek. 

Potem pozwoliliśmy się porwać wspomnieniom jakże bliskim naszym dziadkom i rodzicom. Przypomnieliśmy zabawy podwórkowe, zjedliśmy watę cukrową i ciepłe lody, a nawet wybraliśmy się na rodzinne grzybobranie. Wspomnień czar dopełniły sceny z obozu harcerskiego. Nasi aktorzy-harcerze naprawdę szybko poradzili sobie z rozłożeniem namiotu czy skutecznym udzieleniem pomocy medycznej. Powrót do wspomnień zakończyliśmy przebojami dyskotekowym naszych dziadków i rodziców.

Na zakończenie imprezy nasz podróżnik-Michał z klasy ósmej  wraz z koleżankami i kolegami występującymi w przedstawieniu obdarzył nas garścią refleksji na temat podróży. Młodzi aktorzy uświadomili nam, iż całe nasze życie jest podróżą.

 Fot. Piotr Bakun